Warning: include(filtering.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/ivnewsir/public_html/include/autoloader.php on line 30

Warning: include(filtering.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/ivnewsir/public_html/include/autoloader.php on line 30

Warning: include(): Failed opening 'filtering.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/ivnewsir/public_html/include/autoloader.php on line 30
هاشمی آغازگر سیاست خارجی ایران بود

تبلیغات


مطالب توصیه شده

  👈  تعطیلی مدارس

  👈  قیمت خودرو

تبلیغات متنی

مجله خبری و تفریحی آی وی نیوز:
مطالب این سایت مطالبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و در صورت درخواست کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه پاک خواهد شد.

تبلیغات

هاشمی آغازگر سیاست خارجی ایران بود

روزنامه آرمان؛ فریدون مجلسی*: درگذشت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی موجب شد تا بسیاری از تحلیلگران جنبه‌های مختلف اقدامات ایشان را بازخوانی کنند.

یکی از موضوعات پررنگ در بررسی پرونده فعالیت‌های آیت ا... هاشمی به اقدامات ایشان در سیاست خارجی باز می‌گردد.ایشان را می‌توان آغاز گر سیاست خارجی ایران بعد از انقلاب معرفی کرد، چرا که در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب، بحران‌های مختلفی مانند گروگانگیری، جنگ هشت ساله با عراق، سلمان رشدی و... گریبانگیر ایران در صحنه نظام بین الملل شده بود. علاوه بر این در طول جنگ تحمیلی با عراق، کشورهای غربی، عربی و دولت شوروی سابق از دولت عراق حمایت‌های همه جانبه‌ای داشتند. در چنین شرایطی ایران نیز باید با هزینه‌های گزاف نیازهای خود را برطرف می‌کرد. در آن زمان ماجرای مک فارلین اتفاق افتاد. این اتفاق در شرایط زمانی خاص دهه ۶۰ در ایران به یک بی پروایی نیاز داشت که آقای هاشمی آن را انجام داد و این پنجره در روند بعدی جنگ بسیار موثر واقع شد.

در دوران ریاست جمهوری نیز آیت‌ا...هاشمی با توجه به وضعیت کشور در آن زمان و هدفگذاری برای توسعه اقتصادی به سیاست خارجی نگاه ویژه‌ای داشت. سفرهای مرتب به کشورهای مختلف مانند چین ،مالزی و... را می‌توان از همین منظر مورد ارزیابی قرار داد. ایشان سعی کرد روابط خارجی را آغاز کند تا بتواند از آن در توسعه اقتصادی که مورد نظر و سلیقه خود بود، بهره بگیرد. همچنین با اینکه کشور در دوران پس از جنگ، وضعیت مالی بسیار نامساعدی داشت اما آقای هاشمی توانست تا حدود زیادی در برنامه‌های خود موفق شود. همچنین در فروپاشی طالبان نیز با مساعدت‌ها و همکاری‌های غیرمستقیم تاثیرگذار باشد.

آخرین تاثیرگذاری آیت‌ا...‌هاشمی در صحنه سیاسی مربوط به چند سال اخیر بود یعنی همان زمان که با حمایت قاطع خود موجب پیروزی دولت روحانی شد و بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم نیز از روند به نتیجه رسیدن برجام حمایت کرد. با اینکه مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی مسئولیت اجرایی نداشت اما از تمام اعتبار، نفوذ و حیثیت خود استفاده کرد تا این توافق که برای خروج ایران از انزوا بسیار اهمیت داشت، به سرانجام برسد. بعد از شکل‌گیری برجام هم مقابل افرادی که مخالف این توافق و به دنبال لغو برجام بودند، با شجاعت و با اقتدار ایستاد و نقش موثری در این زمینه ایفا کرد.


* تحلیلگر مسائل بین‌الملل شفاف سازی:
مطلب فوق در سایت های دیگر منتشر شده و در این سایت باز نشر شده است. چنانچه به مطلب فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
برای نمایش تمام مطالب مرتبط با عنوان «هاشمی آغازگر سیاست خارجی ایران بود» اینجا کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار