Warning: include(filtering.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/ivnewsir/public_html/include/autoloader.php on line 30

Warning: include(filtering.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/ivnewsir/public_html/include/autoloader.php on line 30

Warning: include(): Failed opening 'filtering.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/ivnewsir/public_html/include/autoloader.php on line 30
میراث سردار سازندگی برای‌ آینده

تبلیغات


مطالب توصیه شده

  👈  تعطیلی مدارس

  👈  قیمت خودرو

تبلیغات متنی

مجله خبری و تفریحی آی وی نیوز:
مطالب این سایت مطالبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و در صورت درخواست کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه پاک خواهد شد.

تبلیغات

میراث سردار سازندگی برای‌ آینده

اقدامات مرحوم آیت‌ا... هاشمی با توجه به اینکه در تاریخ ۳۷ ساله انقلاب اسلامی در جایگاه‌های مختلفی خدمت کرده بودند و خدمات متفاوتی را به جای گذاشته‌اند، از زوایای گوناگون قابل بررسی است، اما بی شک نام ایشان در اقتصاد کشور بسیار پر رنگ است.

روزنامه آرمان؛ هادی حق‌شناس*: اقدامات مرحوم آیت‌ا... هاشمی با توجه به اینکه در تاریخ ۳۷ ساله انقلاب اسلامی در جایگاه‌های مختلفی خدمت کرده بودند و خدمات متفاوتی را به جای گذاشته‌اند، از زوایای گوناگون قابل بررسی است، اما بی شک نام ایشان در اقتصاد کشور بسیار پر رنگ است.

لقب سردار سازندگی که به آیت‌ا... داده شده، به خوبی گواه تلاش‌های آن مرحوم در جهت توسعه کشور و رفاه مردم است. در این چارچوب خدمات آیت‌ا... را باید در سه مقطع مورد بررسی قرار داد. بخش نخست مربوط به زمان جنگ است. ایشان در آن سال‌ها از معدود افرادی بودند که با دیدگاه‌های خود بر روند توسعه کشور تاثیر گذاشتند. اگرچه در زمان جنگ همه امکانات کشور برای دفاع از جنگ، بسیج شده بود، با این حال واقعیت این است که آیت ا... هاشمی با مدیریت صحیح به عنوان یک مدیر به بهترین نحو تلاش کرد، منابع مادی را برای بخش‌های دیگر کشور نیز در نظر بگیرد. مقطع دوم هم که بسیار اهمیت داشت، دوران پس از پایان جنگ بود و زمانی که ایران بعد از هشت سال دفاع مقدس در بعد اقتصادی با عقب ماندگی و چالش‌های گوناگونی روبه‌رو بود و آیت‌ا...هاشمی به ریاست جمهوری رسید.

از سویی بازسازی زیربنای دستکم پنج استان کشور که در جنگ تخریب شده بود هم باید در دستور کار قرار می‌گرفت. در واقع سنگ بنای توسعه و ساخت بسیاری از صنایع کشور در زمان ریاست جمهوری ایشان گذاشته شد. از جمله می توان به صنایع پتروشیمی، گاز، راهسازی، سدسازی و توسعه نیروگاه‌ها اشاره کرد. نباید فراموش کرد باران‌های طولانی موجب خسارت‌های بسیاری به شهرها و به خصوص روستاها می‌شد که سدسازی‌های زمان سازندگی این بارانها را به یک ذخیره تبدیل کرد و از تخریب شهرها و روستاها نیز جلوگیری شد. همچنین درحالی که بعد از جنگ کشور با خاموشی‌های متعدد روبه‌رو بود، بعد از اتمام ریاست جمهوری آیت‌ا... هاشمی با توجه به ساخت و توسعه نیروگاه‌ها مشکل برق در ایران تا حد بسیار زیادی حل شد. محور دیگر خدمات آیت‌ا... هاشمی در بخش جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی بود.

در دوران ریاست جمهوری ایشان با اینکه ایران دوران پس از جنگ را سپری می‌کرد اما توانست منابع زیادی را برای ساخت و بازسازی زیرساخت‌های کشور از سایر کشورها جذب کند. همچنین برای نخستین بار بعد از انقلاب، یکسان سازی نرخ ارز در زمان آیت‌ا... شکل گرفت. به طور کلی آنچه از سوی ایشان در بخش اقتصاد رقم خورد بیش از آن است که بتوان به تمام آنها اشاره داشت و تنها باید اذعان داشت خدمات دولت سازندگی فهرست بالا بلندی از اقدامات در جهت توسعه پایدار ایران است. اگرچه این روند و ادامه راه آیت‌ا... هاشمی در دوره‌هایی با توقف همراه بود، اما امروز اگر کشور در بسیاری از بخش‌ها به خودکفایی دست یافته است، مرهون اقدامات و تلاش‌های آن مرد بزرگ است . او را نه تنها سردار سازندگی که باید سردار ملی ایران زمین خطاب کرد.


* اقتصاددان شفاف سازی:
مطلب فوق در سایت های دیگر منتشر شده و در این سایت باز نشر شده است. چنانچه به مطلب فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
برای نمایش تمام مطالب مرتبط با عنوان «میراث سردار سازندگی برای‌ آینده» اینجا کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار