تبلیغات


مطالب توصیه شده

  👈  تعطیلی مدارس

  👈  قیمت خودرو

تبلیغات متنی

مجله خبری و تفریحی آی وی نیوز:
مطالب این سایت مطالبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و در صورت درخواست کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه پاک خواهد شد.

تبلیغات

دستوراتی که در خصوص عیب پوشی باید بدانیم

عیب پوشی، رفتاری کریمانه است که مهر انسانی که عیب پوشانده را نیز در دل ها جای می دهد.

به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛پیامبر عظیم اسلام(ص)، پیروان خویش را عیب پوشی دیگران توصیه می فرمودند. این بزرگوار حتی آبروی منافقان را نیز نمی ریخت و با آنکه به خوبی از همه چیز آگاه بود، همواره گناهانشان را نزد مردم مخفی می کرد.

 از آن حضرت(ص) روایت است که فرمود:

مَنْ سَتَرَ اَخاهُ الْمُسْلِمَ فِی الدُّنْیا فَلَمْ یفْضَحْهُ سَتَرَهُ اللّهُ یوْم الْقِیامَه هر که بر عیب برادر مسلمانش در دنیا پرده پوشد و او را رسوا نسازد، خداوند در قیامت، عیب او را بپوشاند. (جلال الدین سیوطی، جامع الصغیر، ج ۲، ص ۶۰۹).

همچنین پیامبر(ص) در کلامی دیگر خطاب به مسلمانان می فرمایند: «اُسْتُرُوا عَلی اِخْوانِکمْ؛ عیوب برادران خود را بپوشانید».(وسائل الشیعه،، باب امر به معروف و نهی از منکر، باب ۳۲، ح ۷).

گروهی از انسان ها بی خبر از همه عیب هایی که خود گرفتار آنند، همواره به تجسس در لغزش ها و عیب های دیگران سرگرمند، در حالی که امام علی(ع) فرمودند: «بزرگ ترین عیب آن است که به عیب دیگران مشغول شوی، حال آنکه همان عیب در تو نیز وجود دارد».(نهج البلاغه، حکمت ۳۵۳).

امام باقر(ع) نیز فرمودند: برای اثبات عیب اخلاقی یک انسان، همین کافی است که نقص دیگران را ببیند و همان را در خود مشاهده نکند یا اینکه مردم را به ترک کاری سرزنش کند که خود، قادر به ترک آن نیست.(اصول کافی، ج ۳، ص ۴۵۹).

عیب پوشی، رفتاری کریمانه است که مهر انسانی که عیب پوشانده را نیز در دل ها جای می دهد و آن ها را به اصلاح و اجرای فضیلت ها مصمم می سازد.

انسان های بزرگ و پارسا، به جای عیب جویی از دیگران، در جست وجوی عیب خویش و رفع آن هستند و تا زمانی که خود را از همه عیب ها پاکیزه نبینند، به خود جرئت عیب جویی از مردم را نمی دهند. از حضرت(ع) روایت است: «خوشا به حال آن کس که عیب خودش، او را از پرداختن به عیب های مردم باز دارد.» در جایی دیگر نیز می فرماید: «کسی که عیب جویی می کند، باید از خودش آغاز کند».( ابن تمیم آمدی، غررالحکم و دررالکلم، ح ۸۴۸۹).

معنای ستار بودن خدا، آن است که اعمال انسان ها را از دیگر انسان ها می پوشاند تا آبروی آنان حفظ گردد. از رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) روايت شده است :

« كسى كه توبه كند ، خدا توبه اش را مى پذيرد و به اعضايش فرمان مى رسد كه گناهانش را بر او پوشيده دارند، و به قطعه هاى زمين امر مى شود كه گناهانش را بر او كتمان كنند، و آنچه را كاتبان عمل در پرونده اش نوشته اند از ياد آنان مى برند » .(بحارالانوار، ج ۶ ، ص ۲۸).
خداوند توفیق مسلمانی در تمامی شئونات زندگی را به ما بدهد.

انتهای پیام/

شفاف سازی:
مطلب فوق در سایت های دیگر منتشر شده و در این سایت باز نشر شده است. چنانچه به مطلب فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
برای نمایش تمام مطالب مرتبط با عنوان «دستوراتی که در خصوص عیب پوشی باید بدانیم» اینجا کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار